Rachunek bankowy do wypłat

Na jaki rachunek bankowy są wypłacane środki z transakcji?

Środki z transakcji są automatycznie wypłacane na rachunek bankowy wprowadzony podczas aktywacji konta. Może być to dowolny rachunek bankowy zarejestrowany na terenie Polski. 

Jak mogę zmienić dane rachunku bankowego?

Jeżeli chcesz zmienić dane konta bankowego prosimy skontaktować się z Działem Obsługi Klienta, wysyłając nam skan lub zdjęcie jednego z poniższych dokumentów na adres rejestracja@sumup.pl:

  • Aktualny wyciąg z rachunku bankowego, na którym widnieje nazwa beneficjenta konta i numer konta

  • Umowę zawartą z bankiem, na którym widnieje nazwa beneficjenta konta i numer konta

Po weryfikacji przesłanych dokumentów, dane rachunku bankowego zostaną zaktualizowane.
 

Czy środki z transakcji mogą być wypłacane na więcej niż jeden rachunek bankowy?

Ze względów bezpieczeństwa tylko jedno konto bankowe może być przypisane do konta SumUp. Jeżeli potrzebujesz więcej niż jednego konta możesz przypisać każde kolejne konto SumUp do innego rachunku bankowego.
 

Co się stanie jeżeli rachunek bankowy zostanie zamknięty, a nie poinformuje o tym SumUp?

Jeżeli masz zamiar zamkną swoje konto bankowe, prosimy o kontakt z nami. Aktualne dane w systemie rozliczeń SumUp zagwarantują, że Twoje środki będą zawsze wypłacona terminowo. W przypadku gdy nie powiadomisz SumUp o zamknięciu konta, wypłaty środków mogą zostać odrzucone przez bank i wrócą do nas. Jeżeli taka sytuacja będzie miała miejsce, nasz Dział Obsługi Klienta skontaktuje się z Toba w celu potwierdzenie aktualnych danych bankowych.
 
Ostatnia aktualizacja: Feb 02, 2015 04:09PM UTC